ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
Τηλεομοιότυπο: 24623028
Μενού

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ

Το σχολείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά στο πρόγραμμα «Σχολείο-Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου». Το πρόγραμμα αυτό είναι μια πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και διοργανώνεται ταυτόχρονα και στα είκοσι-επτά (27) κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σκοπός του προγράμματος είναι η προώθηση της ιδέας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ευρωπαϊκής Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας από τους νέους, στους νέους, παρέχοντάς τους σημαντικές γνώσεις σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, καθώς και για τη σημασία της ενεργούς πολιτότητας.

Το Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας, το σχολείο μας, ένα πολυπολιτισμικό σχολείο με μαθητές από διάφορες χώρες, εμπόλεμες και μη, αγκαλιάζει και προωθεί το σύνθημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. «Ενωμένοι στην πολυμορφία» (United in Diversity). Το σύνθημα αυτό ενσωματώνει το όραμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να προωθήσει την ειρήνη, τη σταθερότητα και την ευημερία, να καταπολεμήσει και να ελαχιστοποιήσει το ρατσισμό, τη μισαλλοδοξία και τον κοινωνικό αποκλεισμό. Παράλληλα να διατηρήσει τις εθνικές πολιτιστικές και πολιτισμικές ιδιαιτερότητες των κρατών-μελών της. Η πολυμορφία είναι πρόκληση αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί εμπόδιο στην επίτευξη της ενότητας των λαών.

INFOPOINT

ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ